Ostania aktualizacja :


Stronę odwiedziło już

 


 

Wiadomości

 

 

 

Archiwum wiadomości 2008/2009

 

zapraszamy również do archiwum 2004/2009

Archiwum wiadomości 2008/2009

Archiwum wiadomości 2007

Archiwum wiadomości 2006

Archiwum wiadomości 2004 / 2005

 

Parlament Europejski ogłosił trzecią edycję Nagrody Dziennikarskiej

  

Po raz trzeci Parlament Europejski przyzna Nagrodę Dziennikarską przedstawicielom świata mediów, których praca w widoczny sposób promuje ideę integracji i przyczynia się do większego zrozumienia działania unijnych instytucji.

 Więcej

Filip Kaczmarek na debacie z uczniami

  

 

W zabytkowej auli Zespołu Szkół Budownictwa zasiadło około setki uczniów, a wśród nich poseł do Parlamentu Europejskiego Filip Kaczmarek. Wszystko za sprawą debaty, która miała przygotować maturzystów tej szkoły do matury z wiedzy o społeczeństwie.

 Więcej

Filip Kaczmarek spotkał się z Młodymi Demokratami

  

 

Czwartek godzina 20:00 to od kilkunastu lat pora cotygodnio-wych zebrań Stowarzyszenia Młodzi Demokraci. Na te spotkania zapraszani są goście ze świata polityki, odbywają się również dyskusje na temat bieżących wydarzeń społeczno politycznych.

 Więcej

Co dalej z Kubą?

  

13 stycznia w Brukseli Filip Kaczmarek wziął udział w konferencji poświęconej sytuacji politycznej na Kubie. Seminarium zorganizowane przez Instytut Lecha Wałęsy pod patronatem przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka było próbą określenia skutecznego stanowiska Unii Europejskiej wobec Kuby. Miało również za zadanie odpowiedzieć na pytanie, czy możliwe jest wsparcie zwolenników reform w tym państwie.

 

„Trzy lata temu zorganizowałem podobną konferencję w Poznaniu. Cieszę się, że Polska jest aktywna w tej tematyce. Nasz kraj dzięki sprawnej transformacji ustrojowej może podzielić się wieloma doświadczeniami z tymi środowiskami na Kubie, które są gotowe do reform” – powiedział Filip Kaczmarek po konferencji.

/mp/

Noworoczne spotkanie na Masztalarskiej

  

Biuro europosła Filipa Kaczmarka od liczby gości pękało w szwach. To wszystko za sprawą noworocznego spotkania, które odbyło się w pierwszy czwartek nowego roku. Była to okazja do złożenia sobie życzeń, wymiany poglądów co w zeszłorocznym roku było najważniejsze i co nas czeka w roku 2010. A jak podkreślał Filip Kaczmarek będzie to bardzo pracowity czas dla Europy, Polski i Poznania. Wszyscy goście otrzymali specjalne europejskie kalendarze i książkę ze zbiorem tekstów Jana Pawła II na temat Europy. „Takie spotkania są bardzo potrzebne bo to świetna okazja do dyskusji. Dzięki obecności posła do Parlamentu Europejskiego jest okazja do poznania wielu interesujących rzeczy z Brukseli” – mówił uczestnik spotkania - Mariusz Wiśniewski.

 

Otwarcie Biura w Koninie

  

 

We wtorek, 22 grudnia odbyło się oficjalne otwarcie Biura w Koninie, mieszczącego się przy ulicy Zofii Urbanowskiej.

 Więcej

Filip Kaczmarek zabrał głos w obronie prześladowanych młodych opozycjonistów na Białorusi

 

Jedną z najczęściej stosowanych i narastających represji wobec opozycyjnych białoruskich studentów są wydalenia z uczelni. W przypadku mężczyzn łączy się to z natychmiastowym poborem do wojska i to bez względu na stan zdrowia.

 Więcej

 

W dniu 15 grudnia Filip Kaczmarek został członkiem Election Coordination Group

  

Grupa ta zajmuje się planowaniem, organizacją i oceną obserwacyjnych misji wyborczych Parlamentu Europejskiego.

 

Celem obserwacji wyborów przez Parlament Europejski jest wzmocnienie w krajach w których odbywają się wybory lub referenda, legitymacji krajowych procesów wyborczych, zwiększenie zaufania do procesu wyborczego, w szczególności poprzez ustalenie, czy wszystkie procedury wyborcze prowadzone są we właściwy i przejrzysty sposób. Obserwatorzy poprzez swoją obecność, mają za zadanie zapewnić także bardziej skuteczną ochronę praw człowieka, przyczyniać się do rozwiązywania konfliktów i stabilizacji państw.

 

Priorytetami w chwili obecnej Election Coordination Group są misje obserwacyjne w Palestynie, Gwinei, Togo, Sudanie, Czadzie, Etiopii, Afganistanie, Burundi, Madagaskarze, Nepalu, Wenezueli i na Wybrzeżu Kości Słoniowej.

 

Działacze MEMOIAŁU odebrali w Strasburgu Nagrodę im. Sacharowa na rzecz wolności mysli 

  

Działacze rosyjskiego stowarzyszenia MEMORIAŁ Oleg Orłow, Siergiej Kowaliow i Ludmiła Aleksiejewa odebrali w dniu 16 grudnia z rąk przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka Nagrodę im. Andrieja Sacharowa na rzecz wolności myśli. Wręczona na uroczystej sesji plenarnej w Strasburgu nagroda jest wyrazem uznania dla wszystkich działaczy na rzecz praw człowieka w Rosji.

 Więcej

W dniu 1 grudnia 2009 wszedł w życie Traktat Lizboński.

  

Dokument wprowadza istotne zmiany w obecnych traktatach WE i UE, jednak ich nie zastępuje. Reforma traktatowa ma uprościć podejmowanie decyzji w Unii Europejskiej oraz sprawić, aby instytucje UE były bardziej demokratyczne, skuteczne w działaniu i przejrzyste.

 Więcej

W dniu 30 listopada 2009 r. w Luandzie otwarto 18 sesję Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego krajów Afryki, Karaibów i Pacyfiku oraz Parlamentu Europejskiego.

  

Tematami sesji plenarnej są negocjacje WTO i umowy o partnerstwie gospodarczym (EPA), zmiany klimatyczne oraz uchodźcy. W dwóch głównych tematach - reforma instytucji międzynarodowych oraz przegląd umowy o partnerstwie z Kotonu głos zabierał poseł Filip Kaczmarek.

 Więcej

Tydzień Edukacji Globalnej 2009 zakończony

  

TEG 2009, odbywający się w tym roku pod hasłem „żywność dla wszystkich”, zakończył się sukcesem!

 

 Więcej

Grupa robocza

  

W dniu 11 listopada poseł Filip Kaczmarek został wybrany wiceprzewodniczącym Grupy Roboczej B ds. Instrumentu współpracy na rzecz rozwoju (DCI)

 Więcej

Tydzień Edukacji Globalnej wystartował

  

 

Od 16 do 20 listopada dziesiątki wolontariuszy ze swymi lekcjami przemierzają szkoły w całej Wielkopolsce. W tym roku tematem przewodnim Tygodnia jest „żywność dla wszystkich”.

 Więcej

Poseł Kaczmarek najlepszym posłem do Parlamentu Europejskiego w 2009 roku.

  

 

Poseł Filip Kaczmarek jako jedyny polski eurodeputowany, został laureatem nagrody "The European Parliament Magazine MEP Awards 2009". Wybrano go najlepszym posłem do Parlamentu Europejskiego w kategorii „rozwój”, za pracę w Komisji Rozwoju, której działania skierowane są na pomoc krajom rozwijającym się oraz wspierają przemiany demokratyczne w tych państwach.

 

 

 Więcej

Trzecią edycja konkursu o Nagrodę im. Karola Wielkiego dla młodzieży.

  

Nagroda przeznaczona jest dla młodych ludzi realizujących projekty promujące zrozumienie między narodami Europy. Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są do 22 stycznia 2010 roku.

 Więcej

Filip Kaczmarek w programie APARTAMENTY GWIAZD

  

Pod adresem internetowym www.apartamentygwiazd.pl można oddać swój glos na projekt posła Filipa Kaczmarka , który wcielił się w rolę architekta i dekoratora wnętrz w programie APARTAMENTY GWIAZD. Program emitowany jest w stacji WTK. Naprawdę warto zobaczyć i zagłosować na apartament, który projektuje nasz poseł. 

 Więcej

Spotkania z przedstawicielami Tajwanu i Kolumbii

  

W dniu 4 listopada poseł Filip Kaczmarek spotkał się w Parlamencie Europejskim z przedstawicielem Tajpej w Unii Europejskiej i Belgii, Simonem Chen Chi - byłym Ministrem Spraw Zagranicznych Tajwanu.

 Więcej

Pierwsza sesja Parlamentu Panafrykańskiego

  

Poseł Filip Kaczmarek był jednym z 5 posłów do Parlamentu Europejskiego, którzy uczestniczyli w pierwszej, inauguracyjnej sesji Parlamentu Panafrykańskiego II kadencji /PAP/. Sesja rozpoczęła się 26 października w Midrand /RPA/. Oficjalnej delegacji Parlamentu Europejskiego przewodniczył Michael Gahler. Delegacja spotkała się z nowowybranym przewodniczącym PAP panem Idriss Ndele /z Mali/, któremu przekazała prezent od przewodniczącego PE Jerzego Buzka. W pierwszej sesji PAP uczestniczyło wielu przewodniczących parlamentów narodowych - Burundii, Czadu, Kenii, Nigerii, Senegalu, RPA i Zimbabwe.

 Więcej

Oświadczenie pisemne w sprawie starań Polski o organizację II Letnich Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich w 2014 roku w Poznaniu

  

Z inicjatywy Filipa Kaczmarka i innych posłów wielkopolskich od 11 listopada zbierane będą podpisy parlamentarzystów europejskich pod oświadczeniem pisemnym wzywającym Komisję Europejską do udzielenia poparcia na rzecz Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich organizowanych w Poznaniu w 2014 roku. W załączeniu publikujemy treść oświadczenia.

 

Treść oświadczenia

 

Poseł Filip Kaczmarek w sprawie Konferencji Klimatycznej w Kopenhadze

  

Parlament Europejski dyskutował o unijnym stanowisku na grudniową konferencję klimatyczną w Kopenhadze. Debata w PE odbywała się w dniu 20 października, równolegle do rozmów Rady UE w Luksemburgu.

 Więcej

Tydzień Edukacji Globalnej 2009 - Żywność dla Wszystkich!

  

W dniach 16 - 22 listopada po raz kolejny Filip Kaczmarek, Poseł do Europarlamentu organizuje w liceach i gimnazjach Tydzień Edukacji Globalnej. Ideą Tygodnia jest zapoznanie młodych ludzi z wyzwaniami i problemami współczesnego świata, kształtowanie wśród nich postaw sprzyjających ich rozwiązywaniu, respektujących różnorodność kulturową oraz umiejętność porozumiewania się z ludźmi wywodzącymi się z różnych kultur. W tym roku hasłem przewodnim "Żywność dla wszystkich"

 Więcej

Po referendum w Irlandii - co dalej

  

9 października na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM, poseł Filip Kaczmarek wziął udział w III Forum Europejskim Wielkopolski. Trzecia edycja odbyła się pod hasłem przewodnim "Po referendum w Irlandii - co dalej?" 

 

W debacie oprócz dr Filipa Kaczmarka uczestniczyli prof. dr hab. Zbigniew Czachór (UAM), Posłowie do Parlamentu Europejskiego Andrzej Grzyb (PSL) i Konrad Szymański (PiS) oraz przedstawiciele politycznych młodzieżówek i organizacji studenckich. 

 

"Nie widzę żadnego logicznego powodu, dla którego prezydent Kaczyński tak długo zwleka z podpisaniem traktatu" - zwrócił uwagę poseł Kaczmarek. Wszyscy uczestnicy zgodzili się, że Traktat Lizboński otwiera nowy rozdział w kartach historii Europy i że jego przyjęcie wcale nie zamyka dyskusji o jej przyszłym kształcie.

 

Wyzwania przemysłu chemicznego w Europie

  

W dniu 7 października w Parlamencie Europejskim odbyło się spotkanie, organizowane przez Polską Izbę Przemysłu Chemicznego, którego gospodarzem był poseł Filip Kaczmarek. 

 Więcej

Poseł Kaczmarek gości Wielkopolan

  

Na zaproszenie posła Filipa Kaczmarka w Brukseli przebywa obecnie grupa 50 samorządowców i studentów z Wielkopolski. To pierwsza zaproszona przez posła grupa po wyborach do Parlamentu Europejskiego. W dniu 6 października grupa zwiedzała Brukselę. Dzień później Wielkopolanie odwiedzili Parlament Europejski, w którym spotkali się z posłem Filipem Kaczmarkiem. Poseł Kaczmarek opowiedział o pracy Parlamentu w nowej kadencji i odpowiadał na pytania uczestników.

 Więcej

Komisja Rozwoju i Komisja Spraw Zagranicznych wybrała trójkę finalistów Nagrody Sacharowa 2009

  

Palestyński ginekolog Izeldin Abuelaisz, pisarz i więzień polityczny z Erytrei, Dawid Izaak oraz Ludmiła Aleksiejewa, Siergiej Kowaliow i Oleg Orłow w uznaniu dla stowarzyszenia MEMORIAŁ i wszystkich obrońców praw człowieka w Rosji zostali finalistami tegorocznej nagrody Sacharowa na rzecz Wolności Myśli.

 Więcej

Wykład inauguracyjny

  

W dniu 3 października 2009 r. poseł dr Filip Kaczmarek wygłosił wykład inauguracyjny podczas inauguracji roku akademickiego 2009/2010 w Szkole Tłumaczy i Języków Obcych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Temat wykładu - Wielojęzyczność a polityka. Współpraca polityka i tłumacza.

 

III Forum Polskiej Współpracy Rozwojowej

  

19 września 2009 r. w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie poseł dr Filip Kaczmarek uczestniczył w III Forum Polskiej Współpracy Rozwojowej, zorganizowanym przez Departament Współpracy Rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

 Więcej

Filip Kaczmarek i rugby

  

W dniu 30 września poseł Filip Kaczmarek został wybrany wiceprzewodniczącym European Parliament Rugby Union Intergroup. Jest to jedna z pięciu Intergrup, w której działalność zaangażował się wielkopolski poseł. Pozostałe to Tybet Intergroup, SME Circle (zajmuje sie sprawami małych i średnich firm), Sports Intergroup oraz Urban Intergrup (zajmuje się problemami dużych miast).

 Więcej

Ojciec Thaddeus i Dawit Isaak

  

Poseł Filip Kaczmarek uczestniczył 30 września we wspólnym posiedzeniu Komisji Spraw Zagranicznych, Komisji Rozwoju i Podkomisji Praw Człowieka, na którym przedstawiono kandydatury do tegorocznej Nagrody im. Sacharowa. Poseł Kaczmarek był w grupie posłów, która zgłosiła kandydaturę Ojca Thaddeusa, Nguy?n Văn Lý.

 Więcej

Poseł Kaczmarek nominowany do nagrody 

"MEP Award 2009"

  

Poseł Filip Kaczmarek (PO, EPL) jedynym polskim eurodeputowanym nominowanym do nagrody "MEP Award 2009" przyznawanej przez The European Parliament Magazine

 Więcej

Delegacje międzyparlamentarne

  

16 września na sesji w Strasburgu posłowie do Parlamentu Europejskiego wybrali członków poszczególnych delegacji międzyparlamentarnych. Poseł Filip Kaczmarek po raz drugi będzie reprezentował Parlament w Wspólnym Zgromadzeniu Parlamentarnym Unia Europejska - Afryka, Karaiby i Pacyfik.

 Więcej

O sowieckiej agresji w Parlamencie Europejskim

  

W bardzo symbolicznym dniu - 17 września w Parlamencie Europejskim odbyła się debata nad projektem rezolucji w sprawie morderstw obrońców praw człowieka w Rosji.

 Więcej

Wystąpienie inauguracyjne Przewodniczącego PE Jerzego Buzka

  

W dniu 15 września na sesji Parlamentu Europejskiego Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek przedstawił posłom swoje polityczne priorytety. Wśród najważniejszych tematów, którymi będzie chciał zająć się przewodniczący znalazły się kryzys gospodarczy i europejska solidarność, energia i ekologia, polityka zagraniczna, prawa człowieka i system wartości oraz kwestie instytucjonalne, w szczególności zapewnienie dobrego funkcjonowania Parlamentu Europejskiego.

 Więcej

Z myślą o dzieciach

  

Kolejne pokoje w Domu Dziecka w Liskowie, w powiecie kaliskim, doczekają się remontu. Będzie to możliwe dzięki środkom, które udało się zebrać podczas pikniku, zorganizowanego wczoraj z okazji "Pożegnania lata" przez stowarzyszenie "Nasze kaliskie". Właśnie zebrane podczas tej imprezy pieniądze mają trafić do liskowskiego domu dziecka, a dokładnie na pokoje marzeń dla wychowanków.

 Więcej

PO podsumowało kampanię wyborczą.

  

 

W sobotę 5 września odbyła się w Poznaniu Rada Regionu wielkopolskiej PO. Głównym tematem spotkania było podsumowanie i analiza ostatnich wyborów do Parlamentu Europejskiego.

 Więcej

PREZYDENCJA SZWEDZKA W KOMISJI ROZWOJU

  

W dniu 2 września 2009 r. wizytę w Parlamencie Europejskim złożyła pani Gunilla Carlsson - minister do spraw międzynarodowej współpracy rozwojowej w rządzie szwedzkim.

 Więcej

PRZESŁUCHANIA KANDYDATÓW NA KOMISARZY W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM

  

W dniach 1 oraz 2 września 2009 w Parlamencie Europejskim odbywają się przesłuchania parlamentarne trzech nowych kandydatów na komisarzy UE, którzy zastąpią ustępujących członków obecnej Komisji Europejskiej. Polska komisarz, Danuta Hübner, podobnie, jak jej belgijski kolega, Louis Michel zostali wybrani do Parlamentu Europejskiego, a komisarz Dalia Grybauskaite objęła urząd prezydencki na Litwie.

 Więcej

Początek prac Parlamentu

  

W poniedziałek, 20 lipca poseł Filip Kaczmarek brał udział w pierwszych po wyborach posiedzeniach Komisji Rozwoju i Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W obu komisjach wybrano przewodniczących i wiceprzewodniczących. 21 lipca Komisja Rozwoju dyskutowała m.in. o budżecie rozwojowym na rok 2010 i wpływie zmian klimatycznych na kraje rozwijające się.

 Więcej

Sukces w Strasburgu

  

W dniu 15 lipca poseł Filip Kaczmarek został wybrany na koordynatora grupy EPP w Komisji Rozwoju. Wybór nastąpił przez aklamację. Drugim koordynatorem został irlandzki poseł Gay Mitchell. Koordynatorzy grup odgrywają bardzo znaczącą rolę w komisji.

 Więcej

Od zwycięstwa do zwycięstwa.

  

W wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbyły się w 2004 roku poseł Kaczmarek otrzymał 44 700 głosów. Po pięciu latach pracy dla Wielkopolski 127 963 Wielkopolan zagłosowało na lidera listy Platformy Obywatelskiej. To szósty wynik w kraju - Jerzy Buzek, Danuta Hubner, Zbigniew Ziobro, Jacek Protasiewicz i Róża Thun to piątka posłów spośród wybranych pięćdziesięciu, którym udało się osiągnąć wynik lepszy od posła Kaczmarka.

 Więcej

Platforma Obywatelska prowadzona przez posła Filipa Kaczmarka wygrywa prawybory we Wrześni

  

W niedzielę 30 maja poseł Filip Kaczmarek uczestniczył we Wrześni w wygranych przez Platformę Obywatelską prawyborach. Wygraliśmy tutaj i wygramy 7 czerwca w całej Wielkopolsce -powiedział lider wielkopolskiej listy PO. Poseł Kaczmarek zasadził też jeden z czterech dębów, które symbolizują cztery mandaty dla PO w Wielkopolsce.

 Więcej

Spot wyborczy

  

Zapraszamy do obejrzenia spotu wyborczego lidera wielkopolskiej listy Platformy Obywatelskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego

 Spot

Poseł Kaczmarek z wizytą w regionie konińskim

  

W otoczeniu rycerzy poseł Filip Kaczmarek spacerował w centrum Koła namawiając mieszkańców do wzięcia udziału zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego. Ten nietypowy sposób spotkania z wyborcami był jednym z punktów wizyty posła w subregionie konińskim. 

 Więcej

POZNAŃSCY BAMBRZY NAGRODZENI PRZEZ KACZMARKA


W dniu 27 maja europoseł Filip Kaczmarek wręczył "Europejską Nagrodę Obywatelską" przyznaną przez Parlament Europejski Towarzystwu Bambrów Poznańskich. Nagrodę w imieniu Towarzystwa Bambrów odebrała jego charyzmatyczna prezes, profesor Maria Paradowska.

 Więcej

WRĘCZAMY EUROPEJSKĄ NAGRODĘ OBYWATELSKĄ 

  

Szanowni Państwo !

 

Serdecznie zapraszam wszystkich poznaniaków na uroczyste wręczenie Europejskiej Nagrody Obywatelskiej przyznanej przez Parlament Europejski na mój wniosek Towarzystwu Bambrów Poznańskich.

 

Wręczenie nagrody odbędzie się w dniu 27 maja o godzinie 10.00 w Sali Białej Urzędu Miasta Poznania, Plac Kolegiacki 17. Uroczystość uświetni występ zespołu "Łejery".

 

Do zobaczenia !

Filip Kaczmarek

 

W Kępnie o sprawach kobiet na wsi

  

19 maja 2008 r. poseł Filip Kaczmarek uczestniczył wraz z minister Elżbietą Radziszewską, pełnomocnikiem rządu ds. równego statusu prawnego oraz z wiceministrem rolnictwa Kazimierzem Plocke w Zjeździe Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Powiatu Kępińskiego.

 Więcej

PARLAMENT EUROPEJSKI NAGRADZA POZNAŃSKICH BAMBRÓW NA WNIOSEK EUROPOSŁA FILIPA KACZMARKA


W 2009 roku Parlament Europejski po raz pierwszy przyznaje "Europejską Nagrodę Obywatelską".

Ideą nagrody jest uznanie szczególnych dokonań w ramach działalności lub przedsięwzięć podejmowanych przez obywateli, ugrupowania, stowarzyszenia lub organizacje, które okazują wyjątkowe zaangażowanie w promowanie większego wzajemnego zrozumienia i ściślejszej integracji międzyludzkiej w państwach członkowskich lub w ramach współpracy ponadgranicznej w obrębie Unii Europejskiej.

 Więcej

POLSCY DZIENNIKARZE A POLITYKA ROZWOJOWA

  

Global Development Research Group, we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, zaprasza do udziału w projekcie szkoleniowym dotyczącym rozwoju i pomocy rozwojowej, połączonym z wyjazdem studyjnym do kraju otrzymującego polską pomoc.

 Więcej

Wolny Internet

  

Podczas środowej /6 maja/ sesji plenarnej w Strasburgu Parlament Europejski głosował nad tzw. pakietem telekomunikacyjnym. Posłowie Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego głosowali za poprawkami obywatelskimi, które gwarantują nieograniczony dostęp do internetu.

 Więcej

2 MAJA POZNANIACY PRZELALI KREW ZA OJCZYZNĘ


Stowarzyszenie Młodych Demokratów zorganizowało we współpracy z posłem Filipem Kaczmarkiem obchody 2 maja - Dnia Flagi Narodowej. W ramach akcji informacyjnej rozdaliśmy na Starym Rynku w Poznaniu ponad dwa tysiące ulotek przedstawiających historię polskich symboli narodowych.

 Więcej

DEBATA LIDERA WIELKOPOLSKIEJ LISTY PO POSŁA FILIPA KACZMARKA Z LIDEREM LISTY PIS POSŁEM KONRADEM SZYMAŃSKIM

  

Serdecznie zapraszamy Państwa w dniu 17 maja na godzinie 12.00 do Collegium Historicum Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przy ul. Św. Marcin 78 na debatę pod hasłem "Pojedynek na Jedynki".

 Więcej

Święto Flagi Narodowej

  

Szanowni Państwo,Już po raz szósty w dniu 2 maja br. obchodzić będziemy „Święto Flagi Narodowej”. Święto to z inicjatywy Platformy Obywatelskiej ustanowił Sejm w 2004 roku jako wyraz szacunku dla symboli narodowych, które każdy Polak powinien znać i rozumieć, mające przyczynić się do popularyzowania wiedzy o polskiej tożsamości narodowej, naszych korzeniach, a szczególnie o polskich symbolach narodowych.

 Więcej

Lista Kandydatów w PKW

  

W dniu 22 kwietnia w Państwowej Komisji Wyborczej w Poznaniu zarejestrowana została wielkopolska lista kandydatów Platformy Obywatelskiej RP na posłów w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Pod listami udzielającymi poparcia kandydatom popisało się ponad 18 tysięcy Wielkopolan. Za sukces można uznać nie tylko ilość zebranych podpisów, ale także fakt, że lista Platformy Obywatelskiej została zarejestrowana jako jedna z pierwszych.

 

NIE MA GRANIA BEZ POZNANIA


Filip Kaczmarek wraz z Waldy Dzikowskim oraz Dariuszem Lipińskim zainicjowali akcję pt. „NIE MA GRANIA BEZ POZNANIA”

Inicjatywa z pozytywnym hasłem, wymyślonym przez posła Kaczmarka ma na celu walkę z czarnym PR wobec Poznania jako współgospodarza Mistrzostw Europy w 2012 roku.

 Więcej

Relacja z wyjazdu studyjnego do Brukseli


Zorganizowany przez europosła Filipa Kaczmarka wyjazd studyjny do Brukseli rozpoczął się 30 marca wyjazdem z Poznania. Po wyczerpującej dwunastogodzinnej, aczkolwiek ciekawej podróży zatrzymaliśmy się przy słynnym Atomium. Następnie udaliśmy się do miejsca zakwaterowania, gdzie na wszystkich czekały dwuosobowe pokoje. Po krótkim odpoczynku wyruszyliśmy na zwiedzanie Brukseli.

 Więcej

Posiedzenie Rady Regionu PO Wielkopolska w Mikorzynie

  

W dniach 21-22 marca w Mikorzynie k. Konina odbyło się posiedzenie Rady Regionu Platformy Obywatelskiej RP. Obrady poprzedzała prezentacja Bulwarów Nadwarciańskich w ramach projektu Wielkiej Pętli Wielkopolskiej. Podstawowym tematem Rady było zatwierdzenie listy kandydatów PO do Parlamentu Europejskiego, której liderem jest dotychczasowy poseł do PE Filip Kaczmarek.

 Więcej

"Bitwa szkół" rozstrzygnięta


W poniedziałek 16 marca 2009 r. obył się finał I konińskiej Bitwy Szkół. Imprezie patronował poseł Filip Kaczmarek, który jednocześnie był sponsorem nagrody głównej, wyjazdu studyjnego do Brukseli. Turniej wygrała reprezentacja III Liceum Ogólnokształcącego w Koninie, która w ostatniej chwili przegoniła rywali.

 Więcej

Zakończenie konkursów

  

Zakończyły się konkursy organizowane pod patronatem posła Filipa Kaczmarka. W powiecie czarnkowsko-trzcianeckim odbyły się dwa konkursy, w których główną nagrodą są studyjne wyjazdy do Brukseli.

 Więcej

Spotkanie z Kołem Poznań-Grunwald

  

W dniu 06.02.2009 roku w siedzibie Platformy Obywatelskiej przy ul. Zwierzynieckiej 13 odbyło się Zebranie Koła Grunwald. Gościem Zebrania był Deputowany do Parlamentu Europejskiego dr Filip Kaczmarek. Tematem przewodnim Zebrania była rola Parlamentu Europejskiego w życiu politycznym Europy. Dr Kaczmarek omówił strukturę, organizację i rolę poszczególnych organów Parlamentu, rolę europejskich partii politycznych oraz wpływ poszczególnych eurodeputowanych na tworzenie prawa europejskiego.

 Więcej

Filip Kaczmarek liderem listy PO

  

W poniedziałek, 9 marca 2009 r. podczas posiedzenia wielkopolskiego Zarządu Regionu Platformy Obywatelskiej ustalona została lista kandydatów, którzy będą zabiegać o mandaty w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

 Więcej

TYBET - 5O-ta rocznica powstania.


Dokładnie 50 lat temu - 10 marca 1956 roku - w Tybecie wybuchło powstanie, które zostało krwawo stłumione przez władze chińskie. Nieudane powstanie stało się końcem wolnego Tybetu. W dniu 17 marca XIV Dajalama Tybetu, zmuszony do opuszczenia Lhasy, udał się na emigrację do Indii . Do dnia dzisiejszego siedzibą Dalajlamy, a także siedzibą rządu na uchodźctwie, pozostaje miejscowość Dharamsala /w Indiach północnych/.

 Więcej

Zjednoczeni w różnorodności

  

W dniach 11 oraz 12 lutego 2009 r. obradowały w Brukseli komisje Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego AKP -UE /Afryki, Karaibów i Pacyfiku i Unii Europejskiej/. Komisja ds. politycznych WZP dyskutowała nad projektem sprawozdania w sprawie wyzwań w zakresie demokratycznego pogodzenia różnorodności etnicznych, kulturowych i religijnych w krajach AKP i UE, którego autorem ze strony europejskiej jest poseł Filip Kaczmarek.

 Więcej

Wygraj podróż do Afryki !


Rusza kolejna edycja Młodzieżowego Konkursu o Rozwoju Międzynarodowym. Mogą w nim wziąć udział uczniowie w wieku 16-18 lat ze wszystkich krajów UE. Na autorów najlepszych prac, które należy nadsyłać do 31 maja 2009 roku, czeka podróż do Afryki.

 Więcej

GRAND PRIX WIELKOPOLSKI

  

Poseł Filip Kaczmarek po raz kolejny objął Patronat Honorowy nad X Jubileuszową Galą Regionalnego Konkursu Jakości GRAND PRIX WIELKOPOLSKI oraz Konkursu WIELKOPOLSKI PRACODAWCA ROKU. Jest to wyróżnienie dla najlepszych przedsiębiorstw prywatnych, państwowych, instytucji naukowych i placówek oświatowych regionu Wielkopolski. Uroczysta Gala będzie miała w tym roku wyjątkową oprawę z uwagi na przypadający Jubileusz. Laureaci odbiorą Certyfikaty 20 lutego w hotelu „Meridian” w Poznaniu.

 

Nagroda dziennikarska Parlamentu Europejskiego!

  

Po raz drugi w swojej historii Parlament Europejski wręczy w 2009 roku Nagrodę Dziennikarską. Uhonorowani zostaną nią dziennikarze zajmujący się najważniejszymi problemami europejskimi, których praca służy lepszemu zrozumieniu działania unijnych instytucji i europejskich polityk. Nagroda zostanie przyznana w czterech kategoriach: dla dziennikarzy prasowych, radiowych, telewizyjnych i internetowych. Zwycięzca każdej kategorii otrzyma 5.000 euro. W konkursie mogą brać udział pojedyncze osoby lub maksymalnie pięcioosobowe zespoły. Zgłoszone do konkursu publikacje muszą być opublikowane między 1 maja 2008 roku a 31 marca 2009 roku, w jednym z oficjalnych języków Unii Europejskiej. Uczestnicy muszą być obywatelami kraju członkowskiego UE lub posiadać prawo stałego pobytu na terytorium jednego z państw członkowskich UE i muszą być zawodowymi dziennikarzami. Prace można zgłaszać do 31 marca 2009. Nagroda zostanie przyznana w październiku 2009. Szczegóły dotyczące konkursu oraz jego regulamin można znaleźć na stronach Parlamentu Europejskiego pod adresem: więcej

Konkurs Parlamentu Europejskiego dla młodzieży: można wygrać aż 5.000 euro !

  

Parlament Europejski i Fundacja Międzynarodowej Nagrody im. Karola Wielkiego w Akwizgranie zapraszają młodych ludzi ze wszystkich państw członkowskich UE do udziału w konkursie poświęconym kwestiom związanym z rozwojem UE, integracją i tożsamością europejską. Europejska Nagroda dla Młodzieży im. Karola Wielkiego ma na celu wspieranie rozwoju świadomości na tematy europejskie wśród młodych ludzi, jak również ich zaangażowania w integrację europejską.

 Więcej

Spotkanie prezydencji czeskiej z Komisją Rozwoju

  

W dniu 21 stycznia 2009 odbyło się spotkanie Komisji Rozwoju Parlamentu Europejskiego z wiceministrem spraw zagranicznych odpowiedzialnym za kwestie rozwojowe w rządzie Republiki Czeskiej, Janem Kohutem. Minister przedstawił posłom priorytety w dziedzinie polityki rozwojowej dla rozpoczynającej się prezydencji czeskiej. Prezydencja czeska skupia się wokół trzech priorytetów: energii, ekonomii oraz polityki międzynarodowej, ze szczególnym uwzględnieniem krajów Europy Wschodniej.

 Więcej

PIENIĄDZE NA PROJEKTY ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH

  

Minister Spraw Zagranicznych ogłosił kolejny konkurs "Pomoc Zagraniczna 2009". Celem zadania jest realizacja projektów pomocowych zgodnie z „Programem polskiej pomocy zagranicznej udzielanej za pośrednictwem MSZ RP w roku 2009". Uczestnikami konkursu mogą być zarejestrowane na terenie Rzeczypospolitej Polskiej organizacje pozarządowe nie będące jednostkami sektora finansów publicznych i niedziałające w celu osiągnięcia zysku. Wysokość środków finansowych przeznaczonych na realizację ww. zadania wynosi 22 850 000 PLN. Jedna organizacja może zgłaszać kilka wniosków projektowych, mogą one dotyczyć jednego lub kilku krajów beneficjentów. Termin składania ofert konkursowych: 2009-02-19 (decyduje data wpływu wniosku), a przyjęty projekt należy zrealizować nie później niż do dnia 2009-12-31. Szczegóły konkursu znajdują się na stronie portalu polska pomoc zagraniczna : www.polskapomoc.gov.pl

Konkursy, konkursy

  

Poseł Filip Kaczmarek od lat patronuje wielu konkursom o Unii Europejskiej, organizowanym na terenie Wielkopolski. Nagrodą dla zwycięzców jest wyjazd studyjny do Brukseli. Podczas wyjazdów laureaci poznają historię i zasady funkcjonowania Parlamentu Europejskiego, odwiedzają inne instytucje Unii i zwiedzają Brukselę. Jestem wdzięczny wszystkim organizatorom, nauczycielom, dyrektorom szkół i uczestnikom konkursów. Dzięki ich zaangażowaniu wiedza Wielkopolan o Europie jest coraz głębsza - mówi poseł F. Kaczmarek.

 Więcej

Róg Afryki

  

W dniu 14 stycznia na sesji Parlamentu Europejskiego w Strasburgu odbyła się debata nad oświadczeniem Rady i Komisji Europejskiej w sprawie Rogu Afryki. 

Termin „Róg Afryki” jest używany odnośnie obszaru Afryki Północno-Wschodniej, obejmującego swym zasięgiem terytoria Somalii, Erytrei, Dżibuti, Etiopii oraz część Sudanu, Kenii i Ugandy. Tak definiowany, liczy ponad 2 mln km2 powierzchni i ponad 100 mln mieszkańców i jest jednym z najbardziej skonfliktowanych, a zarazem jednym z najbiedniejszych regionów na świecie.

 Więcej

Rok 2008 dobry dla Wielkopolski

  

Rok 2008 był dla Wielkopolski dobry. Do najważniejszych wydarzeń można zaliczyć obchody 90-tej rocznicy powstania wielkopolskiego. Tysiące poznaniaków obchodziło tę radosną rocznicę. Swoją obecnością uroczystości uświetnili Prezydent RP – Lecha Kaczyński oraz Prezes Rady Ministrów – Donald Tusk. Ludzie zgromadzeni na Placu Wolności, a wśród nich poseł Filip Kaczmarek, obejrzeli widowisko autorstwa - Filipa Bajona. Kolejnym ważnym wydarzeniem, w którym uczestniczył poseł Kaczmarek, była konferencja związana z 10-leciem samorządu województw. Gośćmi byli m.in. twórcy reformy samorządowej Jerzy Buzek oraz prof. Marian Kulesza. Patronat nad tym przedsięwzięciem objął Wicepremier, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji – Grzegorz Schetyna.

 Więcej

Poznańskie obchody 90. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

  

Dzień 27 grudnia 1918 roku zapisał się jako ważny w życiu niejednego Wielkopolanina, któremu wówczas dane było żyć. Wydarzenia tamtej zimy nie stały się jedynie zamierzchłą i zapomnianą historią, zapisaną wyłącznie na kartach historycznych książek ale są „obecne” wśród nas do dziś tym bardziej, że dzieli nas od nich pełne 90 lat. Właśnie po to, aby pielęgnować polską tradycję i pamięć historyczną szczególnie wśród młodych pokoleń, 27 grudnia br. w Poznaniu odbędą się obchody tego pamiętnego wydarzenia.

 Więcej

Wielkopolanie na wręczeniu nagrody im Sacharowa

  

Na zaproszenie posła Filipa Kaczmarka w dniach 15-19 grudnia 2009 z wizytą w Strasburgu przebywała grupa samorządowców, przedstawicieli organizacji pozarządowych, nauczycieli i lekarzy z Wielkopolski. Uczestnicy wyjazdu studyjnego mieli okazję odwiedzić między innymi świąteczne jarmarki, obejrzeć piękne centrum miasta oraz skosztować specjałów regionalnej kuchni. Strasburg w Alzacji uchodzi za europejską stolicę świąt Bożego Narodzenia z uwagi na wyjątkowo piękne przybranie miasta w okresie przedświątecznym oraz rozmach jarmarków świątecznych.

 Więcej

Somalijscy piraci: problem na morzu, rozwiązanie na lądzie

  

 

Wypowiedz posła Filipa Kaczmarka dla serwisu informacyjnego Parlamentu Europejskiego

Somalijscy piraci są coraz bardziej zuchwali. Najpierw, pod koniec tego roku wpadł w ich ręce transport ukraińskiej broni, między innymi wyrzutnie rakiet i czołgi.

Więcej 

Opinia Kaczmarka na temat Indii przyjęta jednogłośnie

  

W dniu 8 grudnia Komisja Rozwoju Parlamentu Europejskiego przyjęła jednogłośnie opinię posła Filipa Kaczmarka w sprawie umowy o wolnym handlu między Unią Europejską a Indiami. Opinia będzie częścią większego raportu Komisji Handlu Międzynarodowego na temat stosunków handlowych UE-Indie. Koncentruje się ona głównie na stosunkach Unii Europejskiej z Indiami w kontekście rozwoju, obrony praw człowieka oraz postępów w osiąganiu Milenijnych Celów Rozwoju w szybko rozwijającej się gospodarce Indii. Z pełnym tekstem opinii można się zapoznać na stronach Parlamentu Europejskiego : więcej

 

Globalne partnerstwo

  

Powstała nowa strona internetowa, pomocna w wyszukiwaniu partnerów dla współpracy miast bliźniaczych www.twinning.org Strona posiada sekcję międzynarodową, wykraczającą poza granice Unii i zajmuje się partnerstwami z gminami i miastami Afryki, Ameryki i Azji. Sekcja międzynarodowa zawiera informacje w 4 językach: angielskim, francuskim, hiszpańskim i portugalskim. Liczba dostępnych wersji językowych będzie zwiększana (sekcja europejska zawiera informacje w 21 językach europejskich). Strona powstała z inicjatywy Rady Gmin i Regionów Europy. Jest wspierana przez DG Development i współfinansowana ze środków UE.

Zaproszenie 

  

WIZYTA DALAJLAMY W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM

  

 

W ramach obchodów Roku Dialogu Międzykulturowego w Parlamencie Europejskim z wizytą w Brukseli w dniach 3-4 grudnia przebywał Jego Świętobliwość XIV Dalajlama Tybetu.

Więcej 

"Po pierwsze obywatele"

  

Wielkopolski Punkt Informacyjny Europe Direct

Partnerzy Projektu 

Zapraszają na:

 

Forum Szkolnych Klubów Europejskich 

"Po pierwsze obywatele"

 

Połączone z otwartym spotkaniem informacyjnym realizowanym w ramach projektu: 

 

"Razem w sieci. Obywatele wobec zmian klimatycznych i polityki energetycznej Europy"

 

28 listopada 2008 roku 

Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM 

Poznań, ul. Umultowska 89a 

Aula Godz. 10:00 - 14:30

 

Tydzień Edukacji Globalnej

  

W dniu 17 listopada 2008 roku rozpoczęła się czwarta edycja akcji pod nazwą Tydzień Edukacji Globalnej /TEG/, w której co roku uczestniczy i patronuje poseł Filip Kaczmarek. TEG to coroczne przedsięwzięcie edukacyjne, które tym roku odbywa się między 17 a 23 listopada. Podczas specjalnie przygotowanych zajęć w 64 wielkopolskich szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych mają miejsce spotkania, poświęcone problemom krajów słabiej rozwiniętych, pomocy udzielanej im ze strony Unii Europejskiej, w tym również Polski oraz przez organizacje pomocy rozwojowej.

Więcej   

Konkurs dla młodzieży

  

 

Parlament Europejski i Fundacja Międzynarodowej Nagrody im. Karola Wielkiego ogłosiły tegoroczną edycję konkurs dla młodych ludzi ze wszystkich państw Unii Europejskiej na najlepsze projekty budujące europejską tożsamość, integrujący młodzież z różnych krajów Unii. Trzej zwycięzcy otrzymają w maju 2009 roku Nagrodę im. Karola Wielkiego dla Młodzieży, w tym dofinansowanie w wysokości od dwóch do pięciu tysięcy euro.

Więcej 

"Imieniny ulicy" Święty Marcin

  

 

11 listopada to dzień kojarzony przez większość Polaków jedynie z Świętem Niepodległości. W tym roku obchodziliśmy 90. rocznicę odrodzenia się Państwa Polskiego. W Poznaniu jednak oprócz tego niezwykle ważnego dla wszystkich, patriotycznego święta obchodzony jest także dzień Świętego Marcina. Święto to jest obchodzone bardzo radosnej atmosferze. Podczas corocznego festynu pod nazwą "Imieniny ulicy" Święty Marcin w stroju rzymskiego legionisty na białym koniu prowadzi barwny korowód.

 

Więcej   

Izrael, Palestyńczycy i Dzień Niepodległości

  

Poseł Filip Kaczmarek uczestniczył w spotkaniu z panią Karen Koning AbuZayd, podsekretarzem generalnym ONZ i generalnym komisarzem UNRWA. Spotkanie odbyło się 11 listopada i uczestniczyło w kilku posłów z Komisji Spraw Zagranicznych i Komisji Rozwoju Parlamentu Europejskiego. UNRWA to największa, pod względem liczby pracowników, agencja ONZ. Zatrudnia obecnie 27,5 tysiąca pracowników, pomagających uchodźco palestyńskim na Bliskim Wschodzie.

Więcej   

Hu Jia laureatem Nagrody Sacharowa 2008

  

 

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Hans-Gert Pöttering ogłosił dzisiaj, iż tegoroczna Nagroda imienia Sacharowa na rzecz Wolności Myśli została przyznana chińskiemu działaczowi politycznemu Hu Jia. Ceremonia wręczenia nagrody odbędzie się 17 grudnia w Strasburgu.

 

Więcej   

Poseł Kaczmarek w obronie polskich stoczni

  

W dniu 21 października w Parlamencie Europejskim odbyła się debata w sprawie restrukturyzacji stoczni Gdynia i Gdańsk oraz Szczecin. Neeli Kroes, komisarz ds. konkurencji samotnie odpierała wyjątkowo solidarną postawę polskich deputowanych, którzy niezależnie od politycznych różnic stanęli w obronie polskich stoczni. Większość mówców wskazywała na niewspółmiernie niską pomoc publiczną, jaką otrzymały stocznie w porównaniu do olbrzymiego wsparcia, jakiego UE udziela obecnie chylącym się ku upadłości bankom.

Więcej   

Zaproszenie na seminarium

  

Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce

 zaprasza na seminarium z cyklu 

 

"PARLAMENT EUROPEJSKI - 

NOWE WYBORY, NOWE ZADANIA" 

 

17 października 2008 (piątek), godzina 10.30 

 

Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa

 Aula nr 340, ul. gen. Tadeusza Kutrzeby 10, Poznań

Więcej   

Co dalej ze szlakiem Cystersów w Polsce?

  

Zapraszamy Państwa na konferencję „Śladami tradycji cysterskiej", która rozpocznie się w dniu 17 października o godz. 11:30 oraz na briefing prasowy na godz. 13:00 do Gmachu Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu (sala nr 1221) przy pl. Powstańców Warszawy 1.

Więcej   

Spotkanie ze studentami prawa UAM

  

W dniu 7 października poseł Filip Kaczmarek spotkał się w Parlamencie Europejskim ze studentami z Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Prawa ELSA Wydziału Prawa i Administracji UAM w Poznaniu. Spotkanie miało na celu zapoznanie studentów z zasadami funkcjonowania Parlamentu Europejskiego. Studenci byli zainteresowani, między innymi, jakimi problemami zajmuje się Komisja Rozwoju, w jaki sposób UE pomaga krają rozwijającym się i jakie kwoty są przeznaczane na ten cel. Rozmawiano też o zasadach pracy posła oraz współpracy polskich członków Parlamentu, a także o sprawach bieżących - pytania dotyczyły kryzysu finansowego na świecie oraz przyjęcia Traktatu Lizbońskiego.

 

Wzruszające wystąpienie Ingrid Betancourt w Parlamencie Europejskim

  

Pełne emocji wystąpienie Ingrid Betancourt, otwierające sesję plenarną PE /8 października 2008 r./, było nawołaniem o solidarną i wspólną walkę przeciwko światowemu terroryzmowi. Betancourt, dziękując członkom PE za działania na rzecz jej uwolnienia, wielokrotnie podkreśliła znaczenie słowa oraz dialogu: "Musimy rozmawiać, nie możemy pozwolić żeby ludzie byli więzieni, trzeba negocjować żeby ratować życie. Słowo ma wielką moc, słowa poruszają ludzkie serca, w tym tkwi magia, która może zmienić czyjąś perspektywę".

Więcej   

Nagroda im. Sacharowa 2008: wybrano trzech finalistów

  

Hu Jia, Aleksander Kazulin i ksiądz Apollinaire Malu Malu to kandydaci, spośród których wybrany zostanie laureat tegorocznej Nagrody im. Sacharowa na rzecz Wolności Myśli, wręczanej osobom, które wyróżniły się w swoich działaniach na rzecz praw człowieka i demokracji. Troje kandydatów wyłoniono w poniedziałek, 22 września na wspólnym posiedzeniu Komisji Spraw Zagranicznych i Komisji Rozwoju z grona siedmiu kandydatów zgłoszonych przez posłów. Zwycięzca zostanie wyłoniony w połowie października.

Więcej   

Wielkopolski wieczór w Brukseli

  

Owacjami na stojąco zakończył się wczoraj brukselski koncert muzyki filmowej Jana A.P. Kaczmarka, zdobywcy Oscara 2005 za muzykę do filmu „Marzyciel”. Koncert, który okazał się wielkim sukcesem uświetnił obchody 5-lecia obecności Wielkopolski w Brukseli. Gospodarzem koncertu, który odbył się w Centrum Kulturalnym Flagey był Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

Więcej   

Nowa strona www

  

Szanowni Państwo, 

 

Z przyjemnością informuję, że strona internetowa delegacji polskiej w EPP-ED jest już dostępna w sieci. 

Adres strony: www.epl-ed.pl

 

 

Politbiuro w Brukseli

  

16 i 17 września poseł Filip Kaczmarek uczestniczył w spotkaniu Biura Politycznego EPP /Europejskiej Partii Obywatelskiej/, które odbyło się w Brukseli. Władze największej europejskiej partii politycznej dyskutowały między innymi o ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego, sytuacji w Gruzji, zbliżających się wyborach w Austrii, Rumunii i Bawarii, przyszłorocznej kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego oraz przygotowaniach do najbliższego Kongresu EPP, który odbędzie się wiosną 2009 r. w Warszawie. 

Więcej   

Nowa Telewizja

  

W najbliższą środę - 17 września Parlament Europejski uruchamia ogólnodostępną telewizję internetową europarl TV. Za jej pośrednictwem będzie można oglądać na żywo debaty, konferencje prasowe i posiedzenia komisji Parlamentu Europejskiego. Odbiorcy zyskają także dostęp do kanałów tematycznych adresowanych m.in. do mediów, młodzieży, nauczycieli, osób zainteresowanych integracją europejską. Telewizja będzie nadawać we wszystkich urzędowych językach Unii Europejskiej, w tym po polsku.

 

Dwa raporty na jednym spotkaniu

  

 

W dniu 10 września w Parlamencie Europejskim obradowało Wspólne Zgromadzenie Parlamentarne krajów Afryki, Karaibów i Pacyfiku oraz Unii Europejskiej.

 

Więcej   

Nagroda Sacharowa 2008

  

 

Już za tydzień, 10 września nastąpi oficjalne ogłoszenie nominacji do nagrody Parlamentu Europejskiego im. Sacharowa. Nagroda Sacharowa została ustanowiona przez Parlament Europejski w 1988 roku i jest przyznawana corocznie osobom lub organizacjom szczególnie zasłużonym w walce na rzecz praw człowieka i wolności. Jej laureatami byli miedzy innymi Nelson Mandela, Aung San Suu Kyi oraz Aleksandr Milinkiewicz.

 

Więcej   

Kuźni Kadr - wyjazd do Warszawy relacja uczestniczki

  

W dniu 23 lipca odbył się wyjazd do Warszawy w ramach zakończenia Kuźni Kadr, której honorowym patronem był poseł do Parlamentu Europejskiego Filip Kaczmarek. W wycieczce, która dla wszystkich uczestników była całkowicie darmowa wzięli udział absolwenci II edycji szkolenia Kuźnia Kadr.

Więcej   

Rzecznik dyscypliny

  

Na spotkaniu delegacji polskiej frakcji EPP-ED 15 lipca 2008 r. poseł Filip Kaczmarek został wybrany rzecznikiem dyscypliny - Chief Whip. Rzecznik jest odpowiedzialny za przygotowanie delegacji do głosowań na sesjach plenarnych. Monitoruje też frekwencję posłów.

 

Relacja z wizyty w Brukseli

  

Biuro europosła dr Filipa Kaczmarka zorganizowało wyjazd studyjny do Brukseli i Brugii. Celem wyjazdu było zapoznanie się z pracą europosłów, zwiedzenia instytucji unijnych, rozmowa z ludźmi odpowiedzialnymi za politykę europejską w różnej skali.

Więcej   

Zakończenie II edycji Kuźni Kadr

  

 

W czerwcu zakończyła się II edycja cyklu szkoleń Kuźnia Kadr. Tym razem uczestnicy poznawali zasady funkcjonowania mediów oraz podstawy Public Relation.

 

Więcej   

Wybory do Parlamentu Europejskiego już za rok! Czy zastanawialiście się, która frakcja w PE odpowiada Waszym poglądom? Przy pomocy naszego testu możecie to sprawdzić!

  

Parlamentarny kompas składa się z blisko 40 pytań, które są ściśle powiązane z programami politycznymi ugrupowań, mających swoją reprezentację w Parlamencie Europejskim. Po udzieleniu odpowiedzi, program dokonuje ich analizy i grający dowiaduje się, z programami którego/ych ugrupowania/ń jego poglądy mają najwięcej wspólnego.

Więcej   

Debata z parlamentarzystami krajowymi

  

W dniu 26 czerwca po raz drugi w obecnej kadencji Parlamentu Europejskiego odbyła się wspólna debata parlamentarzystów narodowych krajów Unii Europejskiej oraz posłów do Parlamentu Europejskiego, zajmujących się polityką rozwojową.

Więcej   

Tybet i Chiny

  

Z inicjatywy posłów do Parlamentu Europejskiego została powołana Międzypartyjna Inicjatywa dla praw człowieka w Chinach i Tybecie (Cross-party Initiative for Human Rights in China and Tibet). Poseł Filip Kaczmarek poparł ten projekt. Inicjatywa ta jest reakcją na brutalne przypadki łamania praw człowieka w Chinach oraz wyrazem solidarności posłów PE z mieszkańcami Tybetu.

Więcej   

Wizyta studyjna w Brukseli

  

 

W dniu 5 maja 2008 roku grupa Wielkopolan, na zaproszenie posła do Parlamentu Europejskiego Filipa Kaczmarka, udała się z wizytą studyjną do stolicy instytucjonalnej Unii Europejskiej - Brukseli. Wśród zaproszonych gości znajdowali się przede wszystkim studenci, uczniowie, nauczyciele i samorządowcy z całej Wielkopolski. Opiekunem grupy był pan Mariusz Wiśniewski, radny miasta Poznania i bliski współpracownik posła.

 

Więcej   

"Twój pomysł na Parlament Europejski"

  

Parlament Europejski ma już 50 lat! Opisz własną wizję tej instytucji i wygraj sprzęt multimedialno-komputerowy, jaki sobie życzysz! Najlepsze prace zostaną opublikowane w magazynie Fundacji -Polskim Kalendarzu Europejskim. 

 

Zapraszamy do udziału w naszym konkursie na esej:

 

Twój pomysł na Parlament Europejski

 

Z okazji 50. urodzin Parlamentu Europejskiego organizujemy konkurs na najciekawsze pomysły dotyczące jego przyszłości.

Więcej   

Wyniki badań Eurobarometru nt. Parlamentu Europejskiego

  

Parlament Europejski - raport Eurobarometru

 

Parlament Europejski - wyniki dla Polski

 

Konkurs "Inicjatywy edukacyjne dotyczące międzynarodowej współpracy na rzecz rozwoju 2008"

  

MINISTER SPRAW ZAGRANICZNYCH 

we współpracy z MINISTREM EDUKACJI NARODOWEJ

 

działając na podstawie ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 873 z późn. zm.) ogłasza otwarty konkurs ofert na realizację zadania: 

"INICJATYWY EDUKACYJNE DOTYCZĄCE MIĘDZYNARODOWEJ WSPÓŁPRACY NA RZECZ ROZWOJU - 2008"

Więcej   

Konkurs na znak graficzny polskiej pomocy zagranicznej

  

Ministerstwo Spraw Zagranicznych ogłosiło konkurs na znak graficzny programu polskiej pomocy zagranicznej 

 

Konkurs jest skierowany do studentów studiów magisterskich i doktoranckich, stacjonarnych i niestacjonarnych Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Łodzi, Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu oraz Europejskiej Akademii Sztuk. 

 

Pierwsza nagroda wynosi 10 000 złotych netto (11 000 złotych brutto). 

Więcej   

Polska przed i po Traktacie Lizbońskim

  

 

W piątek, 16 maja br., na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, odbyła się debata pt. " Polska przed i po Traktacie Lizbońskim", zorganizowana przez Pracownię Badań nad Integracją Europejską, Ośrodek Badań i Edukacji Europejskiej i Biuro Posła do Parlamentu Europejskiego Filipa Kaczmarka.

 

Więcej   

Hat-trick

  

Na sesji Parlamentu Europejskiego w Strasburgu w dniu 22 maja w ramach debaty nad przypadkami łamania praw człowieka, zasad demokracji i państwa prawa zostały przyjęte trzy rezolucje, których współautorem był poseł Filip Kaczmarek. Tematami rezolucji są: zatrzymania opozycjonistów na Białorusi, nie respektowanie przez rząd Sudanu nakazów aresztowania głównych odpowiedzialnych za zbrodnie w Darfurze, wydanych przez Międzynarodowy Trybunał Karny oraz wzrost napięcia pomiędzy rebeliantami Narodowych Sił Wyzwoleńczych /FNL/ a rządem Burundi.

 

Pełne teksty rezolucji można przeczytać na stronie Parlamentu Europejskiego pod adresem : http://www.europarl.europa.eu/activities/

plenary/motion.do?language=PL

 

60-te urodziny Izraela

  

 

Dnia 9 maja w siedzibie Gminy Żydowskiej w Poznaniu odbyło się spotkanie, w którym udział wzięli m. in: wiceambasador Izraela Yosef Levy i poseł Filip Kaczmarek. Spotkanie zorganizowane było w ramach obchodów 60-lecia powstania państwa Izrael.

 

Więcej   

Kuźnia Kadr - za miesiąc rozstrzygnięcie!!!

  

 

Pod koniec czerwca tegoroczni uczestnicy Kuźni Kadr dowiedzą się kto z nich pojedzie do Brukseli. Podczas trwających już trzy miesiące zajęć młodzi ludzie poznają techniki pracy dziennikarskiej, oraz wielu zagadnień powiązanych z tym zawodem.

 

Więcej   

Dzień Europy w Poznaniu

  

 

Dnia 9 maja br. przedstawiciele biura posła do Parlamentu Europejskiego, Filipa Kaczmarka uczestniczyli w obchodach Dnia Europy, zorganizowanych przez Urząd Marszałkowski w Poznaniu.

 

Więcej   

Pomóżmy Birmie - Zbiórka publiczna na pomoc dla Birmy

  

Polska Akcja Humanitarna rozpoczęła zbiórkę publiczną pieniędzy na pomoc dla ofiar ofiar cyklonu w Birmie.

 

Pomoc dla mieszkańców Birmy można wspierać przekazując pieniądze na numer konta w Banku BPH: 48 1060 0076 0000 3310 0015 5055 z dopiskiem BIRMA. Z organizacją można się kontaktować dzwoniąc pod numer telefonu: +48 (22) 828 88 82 lub pisząc na adres e-mail: pah@pah.org.pl. Pieniądze na pomoc dla ofiar cyklotronu zbiera także Polski Czerwony Krzyż oraz Caritas Polska.

Więcej   

Szef UKIE: będziemy interweniować w sprawie skargi Polaków

  

08.05.2008 Bruksela/Warszawa (PAP) - Szef UKIE Mikołaj Dwogielewicz poinformował w czwartek PAP, że będzie interweniował w sprawie skargi Polaków, protestujących przeciwko dyskryminacji polskich kandydatów w konkursach na urzędników unijnych.

Więcej   

Zaproszenie na debatę

  

Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM 

Pracownia Badań nad Integracją Europejską 

Ośrodek Badań i Edukacji Europejskiej 

Filip Kaczmarek Poseł do Parlamentu Europejskiego

 

zapraszają do udziału w debacie:

 

POLSKA PRZED I PO TRAKTACIE LIZBOŃSKIM ORGANIZOWANEJ W RAMACH KONWERSATORIUM "PRAWO I POLITYKA UNII EUROPEJSKIEJ"

 

Więcej   

F. Kaczmarek broni polskich kandydatów na europejskich urzędników

  

W dniu 8 maja 2008 r. poseł Filip Kaczmarek zwrócił się do Komisji Europejskiej z pytaniem w trybie pilnym w sprawie Dyskryminacji polskich kandydatów w konkursach urzędniczych do instytucji europejskich. Unijne biuro rekrutacyjne EPSO ogłosiło w kwietniu wyniki ostatniego konkursu na urzędników dla obywateli nowych krajów Unii - EPSO/AD/60/06 - Administrators.

Więcej   

Nagroda Dziennikarska PE: zgłoszenia tylko do 15 maja!

  

Parlament Europejski wręczy w 2008 roku, po raz pierwszy w swojej historii, Nagrodę Dziennikarską. Uhonorowani zostaną nią dziennikarze zajmujący się problematyką europejską, których praca służy lepszemu zrozumieniu unijnych instytucji i polityk. Nagroda zostanie przyznana w czterech kategoriach: dla dziennikarzy prasowych, radiowych, telewizyjnych i internetowych. Zwycięzca każdej kategorii otrzyma 5.000 euro. Nie zwlekaj, zgłoś swój udział!

Więcej   

OPINIA KACZMARKA PRZYJĘTA JEDNOGŁOŚNIE PRZEZ KOMISJĘ ROZWOJU.

  

W dniu 6 maja 2008 r. Komisja Rozwoju przyjęła jednogłośnie projekt opinii autorstwa posła Filipa Kaczmarka nt. ogólnego systemu preferencji taryfowych na okres 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2011 roku. Wspólnota międzynarodowa uznaje handel za zasadniczy czynniki rozwoju. Tym samym silniejsze włączenie krajów rozwijających się w stosunki wielostronne stanowi ważny cel na drodze ku eliminacji ubóstwa.

Więcej   

Spotkania w Trzciance

  

 

Na zaproszenie przewodni -

czącego koła Platformy Obywatelskiej Dariusza Badyry poseł Filip Kaczmarek po raz kolejny odwiedził Trzciankę.

 

Więcej   

KONKURS DLA SAMORZĄDÓW

  

Zaproszenie skierowane do jednostek samorządu terytorialnego do składania wniosków projektowych na realizację projektów pomocowych w ramach Polskiego programu pomocy zagranicznej udzielanej za pośrednictwem MSZ RP w 2008 roku

Więcej   

Zakończenie konkursu wiedzy europejskiej w Zespole Szkół Technicznych w Turku

  

 

W dniu 4 kwietnia 2008 w Zespole Szkół Technicznych w Turku gościł poseł Parlamentu Europejskiego Filip Kaczmarek. Powodem wizyty w Turku było wręczenie trzech nagród dla uczniów szkół powiatu tureckiego, laureatów Konkursu Wiedzy Europejskiej zorganizowanego przez gospodarza spotkania. Konkurs ten została przez Filipa Kaczmarka objęty patronatem honorowym.

Więcej   

Kuźnia Kadr po raz drugi.

  

W piątek, 28 marca 2008 r. poseł Filip Kaczmarek oficjalne otworzył II edycję cyklu szkoleń dla młodych ludzi z zakresu działalności publicznej pt. "Kuźnia Kadr - Skuteczni dla Wielkopolski", Organizatorami II edycji Kuźni Kadr jest Centrum Europejskie Zrównoważonego Rozwoju oraz Stowarzyszenie Studenckie Primus Inter Pares. Patronami medialnymi przedsięwzięcia są Echo Miasta oraz Radio Merkury.

Więcej   

Kto powinien jechać na Igrzyska Olimpijskie do Pekinu?

  

 

28 marca br. odbyła się konferencja prasowa z udziałem posła Filipa Kaczmarka, która dotyczyła bieżącej sytuacji w Tybecie. Poseł Kaczmarek, należący do Intergrupy Tybet, uznał, że to nie sportowcy i kibice powinni ponosić odpowiedzialność za decyzję o organizacji Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Na Igrzyska nie powinni pojechać politycy i działacze sportowi. Nieobecność polityków będzie dla Chin prestiżową porażką. 

Więcej   

Program pomocy zagranicznej udzielanej za pośrednictwem MSZ w roku 2008

  

Zaproszenie skierowane jest do organów administracji rządowej do składania wniosków projektowych na realizację projektów pomocowych w ramach Programu polskiej pomocy zagranicznej udzielanej za pośrednictwem MSZ RP w 2008 roku

Więcej   

Uroczyste wręczenie nagród w konkursie wiedzy o UE pod patronatem dra Filipa Kaczmarka w Chodzieży

  

 

14 marca br. w I Liceum Ogólnokształcącym w Chodzieży odbyła się uroczystość wręczenia nagród w konkursie wiedzy o Unii Europejskiej pt. "Bruksela w zasięgu Twojej wiedzy". Patronat Honorowy nad tym konkursem objął Poseł do Parlamentu Europejskiego dr Filip Kaczmarek, natomiast organizatorem było Koło Miejskie Platformy Obywatelskiej w Chodzieży.

Więcej   

Klub Wielkopolan w Brukseli

  

 

26 lutego poseł Filip Kaczmarek uczestniczył w drugim już spotkaniu Klubu Wielkopolan w Brukseli. Klub, powołany w listopadzie 2007 roku przez Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli, skupia mieszkańców naszego regionu, pracujących w instytucjach unijnych.

Więcej   

Jak zarządzać projektami? - bezpłatne szkolenie w Lesznie

  

Realizowanie projektów dofinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego wymaga wiedzy i umiejętności z zakresu zarządzania. Jak robić to skutecznie? Centrum PISOP – Regionalny Ośrodek EFS w Lesznie zaprasza do udziału w szkoleniu, które odbędzie się 6 - 7 marca 2008 r. w Lesznie.

Więcej   

Konkurs grantowy Programu "Przemiany w Regionie" - RITA

  

Do 15 marca 2008 organizacje mogą składać wnioski do otwartego konkursu grantowego Programu "Przemiany w Regionie" – RITA. 

Program „Przemiany w Regionie” - RITA jest przedsięwzięciem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanym przez Fundację Edukacja dla Demokracji. Zgodnie z dotychczasową praktyką Program wspiera projekty służące dzieleniu się ze społeczeństwami krajów byłego bloku wschodniego polskimi doświadczeniami w zakresie tworzenia ustroju demokratycznego, gospodarki wolnorynkowej, nowoczesnego państwa prawa i społeczeństwa obywatelskiego (nie przewidujemy dofinansowania projektów dotyczących głównie odbiorców z krajów członkowskich UE).

Więcej   

Konkurs POMOC ZAGRANICZNA 2008

  

Minister Spraw Zagranicznych ogłosił otwarty konkurs ofert na realizację zadania: "Pomoc zagraniczna 2008" 

 

Celem zadania jest realizacja projektów pomocowych zgodnie z „Programem polskiej pomocy zagranicznej udzielanej za pośrednictwem MSZ RP w roku 2008".

Więcej   

Konkurs "Moja Firma w Unii Europejskiej"

  

Polska Fundacja im. Roberta Schumana zaprasza wszystkich licealistów, zainteresowanych tematyką przedsiębiorczości, do wzięcia udziału w konkursie na najlepszy biznes plan dla własnej firmy! Masz ciekawy, oryginalny pomysł na własną działalność gospodarczą? Widzisz szanse na realizację swojego pomysłu? Konkurs „Moja Firma w Unii Europejskiej” może być pierwszym krokiem do spełnienia Twoich planów!

Więcej   

Konkurs wiedzy o UE w Chodzieży

  

15 lutego w Chodzieży odbył się finałowy etap konkursu wiedzy o Unii Europejskiej pt. "Bruksela w zasięgu Twojej wiedzy". Patronat honorowy nad tym konkursem objął poseł do Parlamentu Europejskiego dr Filip Kaczmarek, natomiast organizatorem było Koło Miejskie Platformy Obywatelskiej w Chodzieży.

Więcej   

KUŹNIA KADR – EDYCJA II

  

Centrum Europejskie Zrównoważonego Rozwoju oraz Stowarzyszenie Studenckie Primus Inter Pares pod patronatem Filipa Kaczmarka, posła do Parlamentu Europejskiego organizuje II edycję szkolenia dla młodych ludzi – Kuźnia Kadr. Patronami medialnymi przedsięwzięcia są Echo Miasta oraz Radio Merkury.

Więcej   

Podatki według pracodawców

  

Na zaproszenie Zarządu Wielkopolskiego Związku Pracodawców Prywatnych im. Cyryla Ratajskiego w Poznaniu poseł Filip Kaczmarek wziął udział 25.01.2008 r. w konferencji pt. „Podatki przyjazne pracodawcy – postulaty dla nowego rządu”. Celem konferencji było przedstawienie postulowanych zmian w prawie podatkowym, których wprowadzenie przyniesie korzyści pracodawcom i wpłynie na ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej.

Więcej   

Dotacje w programie Wschód-Wschód

  

Fundacja im. Stefana Batorego zaprasza organizacje pozarządowe i inne polskie niekomercyjne instytucje do składania wniosków w Programie Wschód-Wschód Partnerstwo ponad Granicami. W ramach programu ubiegać się można o dotacje na projekty realizowane w Polsce we współpracy z partnerską organizacją z krajów z regionu Europy Środkowo-Wschodniej, Azji Centralnej lub Kaukazu, dotyczące wymiany idei, wiedzy, umiejętności i doświadczeń, upowszechniania nowatorskich rozwiązań odpowiadających na wspólne wyzwania. 

Więcej   

Młodzieżowy Konkurs o Rozwoju Międzynarodowym

  

 

Aż do 31 marca 2008 roku można nadsyłać prace w drugiej edycji Młodzieżowego Konkursu o Rozwoju Międzynarodowym. Jest on otwarty dla szkół z 27 krajów członkowskich UE. Tematem tegorocznej edycji jest Afryka – zrównoważony rozwój. Na zwycięzców czeka wycieczka do Afryki

Więcej  

Czy Chiny rozumieją ideę olimpijską?

  

Parlament Europejski zaapelował do chińskich władz o uwolnienie działacza na rzecz praw człowieka Hu Jia i przestrzegania zobowiązań podjętych w zakresie praw człowieka, szczególnie w okresie przygotowań do igrzysk olimpijskich w Pekinie.

Więcej   

Konkurs szkolny w Trzciance pod patronatem posła F.Kaczmarka rozstrzygnięty

  

Został rozstrzygnięty pisemny konkurs wiedzy o Trzciance - " Ja i moje miasto Trzcianka w 2013 r." Konkurs był organizowany pod patronatem posła Filipa Kaczmarka oraz "Tygodnika Noteckiego". Najwyższe noty uzyskała praca ucznia Zespołu Szkół Technicznych, - Grzegorza Jankowskiego, który tym samym wygrał wyjazd studyjny do Parlamentu Europejskiego w Brukseli. 

Oficjalne ogłoszenie wyników konkursu miało miejsce 11 stycznia br. w auli Zespołu Szkół Technicznych w Trzciance z udziałem dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych, uczniów, laureatów konkursu i ich rodziców.

 

 Spot telewizyjny posła F.Kaczmarka w ramach kampanii  
 promującej fundusze europejskie dla Wielkopolski

  

Porozumienie na rzecz starań Poznania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r.

  

 

Poseł Filip Kaczmarek uczestniczył 3 stycznia 2008 r. w spotkaniu w Urzędzie Miasta Poznania, podczas którego prezydent Poznania Ryszard Grobelny, starosta poznański Jan Grabkowski i marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak podpisali porozumienie

Więcej  

Słowenia jest pierwszym nowym państwem członkowskim, które obejmie przewodnictwo w Radzie UE.

  

 

1 stycznia 2008 r. Słowenia obejmie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Wśród priorytetów na najbliższe pół roku, wynikających w dużej mierze ze wspólnego programu opracowanego we współpracy z Niemcami i Portugalią

Więcej  

  

 

zapraszamy do archiwum 2004/2009

Archiwum wiadomości 2008/2009

Archiwum wiadomości 2007

Archiwum wiadomości 2006

Archiwum wiadomości 2004 / 2005

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Copyright © 2006 CyberBob