Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /home/filipk/public_html/include/header.php on line 31
Filip Kaczmarek

Dzisiaj jest: poniedziałek, 25 marzec 2019

Obecnie znajdujes sie na:

»Strona główna

» W Parlamencie...

» Laureaci nagrody im....

Laureaci nagrody im. Sacharowa wdzięczni Europie za wsparcie dla "Arabskiej Wiosny"

Laureaci nagrody im. Sacharowa wdzięczni Europie za wsparcie dla "Arabskiej Wiosny"
"Przyznając nagrodę im. Sacharowa pieciu aktywistom "Arabskiej Wiosny", Parlament Europejski uznaje wysiłek wszystkich tych, którzy walczą o godność, poszanowanie praw podstawowych oraz przemiany polityczne w świecie arabskim", powiedział przewodniczący Jerzy Buzek podczas uroczystości przyznania Nagrody im. Sacharowa w środę 14 grudnia w Strasburgu.


Prezydent Buzek zwrócił uwagę, że "te wydarzenia historyczne również przypominają nam o naszej odpowiedzialności oraz konieczności wspierania młodego i prężnego społeczeństwa obywatelskiego", podkreślając "decydującą rolę kobiet podczas Arabskiej Wiosny".


Laureaci uznali nagrodę za symbol wsparcia Europy dla rewolucyjnych przemian w krajach arabskich. Zwrócili również uwagę na prawa człowieka, będące kluczowym zagadnieniem w ich krajach w drodze do odbudowy demokratycznego społeczeństwa, szanującego prawo i godność człowieka.


W ceremonii rozdania nagród uczestniczyło tylko dwoje laureatów: Asmaa Mahfouz, młoda blogerka z Egiptu oraz Ahmed El-Senussi, libijski "więzień sumienia", który w więzieniu spędził 31 lat życia. Parlamentarzyści uczcili minutą ciszy pamięć Mohameda Bouaziziego - którego samospalenie w proteście przeciwko represjom władz Tunezji wywołało powszechne protesty i który otrzymał nagrodę pośmiertnie - oraz pamięć wszystkich tych, którzy stracili życie w powstaniach arabskiej wiosny.


W swoim przemówieniu, Asmaa Mahfouz powiedziała: "Nagroda ta jest hołdem wszystkim ludziom w Egipcie, którzy byli o wiele bardziej odważni niż ja i faktycznie poświęcili swoje życie na ulicach. Chciałabym wyrazić, jak bardzo jestem dumna ze wszystkich. męczenników arabskiej rewolucji. Nie zdradzimy ich, będziemy kontynuować ich drogę ".


Ahmed El-Senussi, wskazując na znaczenie pojednania, powiedział: "Musimy odbudować nasz kraj, okazując tolerancję nawet wobec tych, którzy popełnili zbrodnie, którzy naruszyli godność człowieka." Podziękował europejskim sąsiadom, którzy udzielili Libii jako pierwsi pomocy, za ich "jednoznaczne poparcie dyplomatyczne i wojskowe".


Syryjski satyryk polityczny, Ali Ferzat, przebywający na wygnaniu w Kuwejcie, w przesłanej wiadomości wideo, wyraził wdzięczność za nagrodę, a także żal i smutek z powodu liczby ofiar w jego ojczystym kraju - Syrii, która "rośnie z minuty na minutę".


Ukrywająca się, syryjska obrończyni praw człowieka Razan Zaitouneh, przesłała list, pisząc: "Chciałbym podziękować Parlamentowi Europejskiemu i wszystkim, którzy wspierają powstanie naszego narodu i którzy poparli go w jakiejkolwiek sposób, dla przyszłości wolnej od represji, więzień i przelewu krwi. Dla wszystkich odważnych ludzi w Tunezji, Egipcie, Libii, Jemenie, Bahrajnie i poza nią. Dla tych, którzy dostali wolność, i tych, którzy ciągle walczą o nią. "

Zwycięscy Nagrody im. Sacharowa:

Asmaa Mahfouz Asmaa Mahfouz, członkini Egipskiego Ruch Młodzieżowego. Prześladowania dziennikarzy oraz innych aktywistów przez reżim Mubaraka oraz trudna sytuacja w Tunezji, skłoniły ją do podjęcia własnych protestów. Jej filmy zamieszczane na portalach Facebook, Youtube oraz Twitter pomogły zmotywować Egipcjan do walki przeciw reżimowi, czego bezpośrednim następstwem były wystąpienia na placu Tahrir. Aresztowana przez Egipską Radę Najwyższą Sił Zbrojnych, została zwolniona za kaucją pod wpływem nacisków innych aktywistów.


Ahmed El-Senussi Opozycjonista, 'więzień sumienia' walczący przeciwko Kadafiemu, spędził w libijskich więzieniach 31 lat. Obecnie jest członkiem Narodowej Rady Libijskiej, aktywnie działając na rzecz wolności i praw człowieka.


Mohamed Bouazizi Tunezyjski sprzedawca targowy, dokonał samospalenia w proteście przeciw nieustannym upokorzeniom i prześladowaniom przez tunezyjskie władze. Zainspirowane przez ten akt protesty społeczne, doprowadziły do obalenia prezydenta Tunezji Zine El Abidine Ben Aliego. Akt samospalenia Mohameda Bouaziziego stał się również inspiracją dla ruchów wyzwoleńczych w innych krajach arabskich.

Ali Farzat Syryjski satyryk polityczny, krytyk tamtejszego reżimu. Karykatury jego autorstwa ośmieszające prezydenta Baszara al-Assada przyczyniły się do zapoczątkowania ruchu wyzwoleńczego w tym kraju. W sierpniu 2011 roku został dotkliwie pobity przez syryjskie siły bezpieczeństwa (złamano mu obie ręce), a jego rysunki zostały zniszczone.

Razan Zaitouneh Syryjska prawniczka, obrończyni praw człowieka. Założycielka syryjskiego portalu internetowego na rzecz praw człowieka (SHRIL), informującego opinię międzynarodową o okrucieństwach popełnianych przez tamtejszy reżim. Ścigana przez władze syryjskie, które oskarżają ją o współpracę z obcym wywiadem.

Nagroda im. Sacharowa na rzecz wolności myśli, upamiętniająca rosyjskiego fizyka i dysydenta politycznego, jest przyznawana corocznie przez Parlament Europejski. Stanowi ona wyróżnienie dla osób lub organizacji aktywnych na polu obrony praw człowieka i wolności podstawowych. Laureaci nagrody, poza wyróżnieniem, otrzymują 50 tysięcy euro./pe

Dodano: 16.12.2011