Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /home/filipk/public_html/include/header.php on line 31
Filip Kaczmarek

Dzisiaj jest: sobota, 24 sierpień 2019

Obecnie znajdujes sie na:

»Strona główna

» Poznań będzie...

Poznań będzie partnerem irlandzkiego miasta?

Poznań będzie partnerem irlandzkiego miasta?

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Głos Wielkopolski

Adriana RozwadowskaPowoli opada kurz na murawie przy Bułgarskiej, odlecieli Irlandczycy. Poznaniacy zaczynają zastanawiać się, jak przekuć emocje pozostałe po Euro w konkretne korzyści i działania. Propozycję wysunął europoseł PO, Filip Kaczmarek.
Kaczmarek zasugerował na facebooku, aby podziękować Irlandczykom i zacieśnić wzajemną współpracę poprzez podpisanie umowy partnerskiej z jakimś irlandzkim miastem.

- Pomysł ma swoje źródło nie tylko w obustronnym zachwycie poznaniaków i Irlandczyków podczas Euro. W Poznaniu od 20 lat istnieje prężne środowisko działające na rzecz stosunków polsko-irlandzkich. Ale obecnie pojawiło się odpowiednie podłoże dla głębszej współpracy.

Zawiązane teraz partnerstwo z irlandzkim miastem byłoby obywatelskie, nie tylko czysto instytucjonalne - mówi Filip Kaczmarek.

Podstawą podpisania umowy partnerskiej z zagranicznym miastem jest decyzja władz miejskich. Jednak ta nie zapadnie "w ciemno". Podłożem musi być już istniejąca i żywa współpraca. A takiej, póki co, z miastami irlandzkimi nie ma.

- Były już próby podpisania umowy o partnerstwie z miastem Galway, niestety nieudane. Ale umowa to tylko formalność. Do tej pory nie mieliśmy żadnych głębszych związków z miastami irlandzkimi, więc brakowało podstaw do takich działań - mówi Rafał Łopka, p.o. rzecznika prasowego prezydenta.

Konsul honorowy Irlandii w Polsce Krzysztof Schramm: - Pomysł jest fajny, ale nie bardzo widzę możliwość realizacji. Jeśli miałbym wskazać potencjalnych kandydatów do zawiązania partnerstwa, to byłyby to Galway i Cork. Szczególnie Galway. Jest bardzo podobne do Poznania. To trzecie co do wielkości w Irlandii uniwersyteckie miasto, pełne ludzi młodych. Dobrze rozwija się gospodarczo.

Pomysł podoba się większości poznańskich polityków. Znajdują się jednak i "sceptycy". Przemysław Alexandrowicz, radny PiS: - Stosunki z Irlandczykami? A pani jakieś miała? Bo między mną czy moją żoną a nimi nic nie było. Wysłali nam legion by pomóc w obronie niepodległości, jak kiedyś Węgrzy? Nie. Więc dlaczego mielibyśmy im być za coś wdzięczni? Jeżę się, jak słyszę takie pytania.

Poznań chce powrotu Irlandczyków

Dyrektor sportowy polskiej reprezentacji odmówił organizacji towarzyskiego meczu Polska-Irlandia.
Na facebooku powstała właśnie strona "Poland-Ireland after Euro 2012, let’s make a friendly match" ("Polska-Irlandia po Euro 2012, zorganizujmy mecz towarzyski"), która zgromadziła już prawie 3 tys. zwolenników.
- Zakochałem się w irlandzkich kibicach i chciałem zrobić coś, żeby jeszcze do nas wrócili. Dostałem odmowną odpowiedź ze strony reprezentacji narodowej, bo mecz towarzyski Polska-Irlandia jest już planowany na 2014 rok. Ale może zorganizujemy mecz reprezentacji młodzieżowych - mówi P. Marciniak, inicjator akcji.

Źródło: Głos Wielkopolski